Законопроєкт про введення податку на земельний пай у розмірі 6 тис грн зареєстровано в Раді.

Нардепи від “Слуги народу” і групи “Довіра” пропонують ввести податок 6 тис. гривень за пай для пересічних власників землі – відповідний законопроєкт вже отримав “зелене світло” від податкового комітету ВР. Цю ініціативу підтримує і великий агробізнес. Зазначається, що законопроєкт №3131, основним нововведенням якого є введення мінімальної податкової плати з кожного гектара землі сільгосппризначення, незалежно від […]

Нардепи від “Слуги народу” і групи “Довіра” пропонують ввести податок 6 тис. гривень за пай для пересічних власників землі – відповідний законопроєкт вже отримав “зелене світло” від податкового комітету ВР. Цю ініціативу підтримує і великий агробізнес.

Зазначається, що законопроєкт №3131, основним нововведенням якого є введення мінімальної податкової плати з кожного гектара землі сільгосппризначення, незалежно від того, скільки заробив фермер, зареєстрували ще в лютому.

У червні податковий комітет ВР рекомендував прийняття документа за основу.

За даними Держгеокадастру, близько 7 млн ​​українців мають земельні паї – в середньому близько чотирьох гектарів кожен. 4,7 мільйона власників паїв є одноосібниками – тобто обробляють свої паї самостійно. Решта паїв здаються в оренду великим агрофірмам або холдингам.

“Упродовж останніх років українці дедалі частіше відмовляються здавати землю в оренду і вирішують обробляти її самостійно”, – розповів DW голова Комітету підприємців АПК при Торгово-промисловій палаті (ТПП) України Олег Юхновський.

“Після 2014 року тенденція до розірвання договорів оренди прискорилася. Відтоді на селі зростає підприємницький дух, дрібний бізнес непогано розвивається. Це створило проблеми для великих компаній. Конкуренція за землю зростає”, – пояснив він.

Однак, Юхновський застерігає, що відродження мікрофермерства може зупинити новий законопроєкт № 3131.

За його словами, новий документ ляже насамперед на плечі одноосібників.

“Одноосібники обробляють свої паї самостійно, вирощують сільгосппродукцію для задоволення власних потреб, а також для реалізації. Вони платять тільки земельний податок, який, за підрахунками опитаних DW експертів, становить в середньому 140 гривень на гектар.

Але оскільки розмір земельного податку встановлюють громади, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, то він може становити до 300 гривень за гектар. Доходи від продажу сільськогосподарської продукції декларують ті одноосібники, які вирощують її на власних земельних ділянках площею понад 2 гектари. І тільки тоді виникає необхідність оплатити 18 відсотків податку з цього доходу”, – сказано в статті.

Зазначається, що великий агробізнес звинувачує одноосібників у тому, що вони зловживають можливістю не звітувати про доходи.

Зокрема, документ підтримує виконавчий директор “ІМК” – одного з найбільших агрохолдингів України – Алекс Ліссітса.

“Всі мають платити податки. А у нас 30 відсотків землі обробляється “по-чорному ” неофіційно”, – сказав він.

“Одна з основних форм наповнення бюджету ОТГ – земля сільськогосподарського призначення. Тому потрібно вводити спеціальний податок на землю для того, щоб цей податок залишався в сільській місцевості і знову ж працював на місцеву громаду”, – вважає Ліссітса. Проєкт № 3131, за його словами, і передбачає мінімальний податок за гектар землі – незалежно від того, скільки заробив одноосібник.

Водночас економіст Київської школи економіки Олег Нів’євський вважає законопроєкт №3131 небезпечним.

“Це просто land grab, як по-англійськи називається феномен силового витіснення дрібних фермерів із їхньої землі великими агрокомпаніями. Таким чином будуть просто” віджимати “землю у одноосібників”, – зазначає експерт. Він прогнозує, що селян змусять позбуватися землі, утримувати яку багатьом стане невигідно.

Нів’євський також не згоден зі звинуваченнями на адресу одноосібників у нечесній конкуренції. Адже і великі підприємства, за його словами, платять мінімум податків завдяки спрощеній четвертій групі оподаткування.

Експерти зазначають, що формально новий податок поширюється на всіх, але агрофірми і холдинги платити його фактично не будуть.

Вони пояснюють це тим, що сукупні податки, які платять юрособи, включно з ПДВ, зазвичай становлять понад 1500 грн у перерахунку з гектара і, згідно із законопроєктом №3131 їм нічого додатково платити не доведеться.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *