Відбувся круглий стіл на тему: “Інституціалізація лобіювання в Україні”.

Захід організовано Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Комітетом з питань правової політики та Асоціацією об’єднаних територіальних громад. У засіданні взяли участь народні депутати, представники профільних об’єднань, науковці та експерти. Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко, відкриваючи засідання, […]

Захід організовано Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Комітетом з питань правової політики та Асоціацією об’єднаних територіальних громад.

У засіданні взяли участь народні депутати, представники профільних об’єднань, науковці та експерти.

Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко, відкриваючи засідання, наголосив на тому, що тема законодавчого врегулювання лобізму в Україні є назрілою. «Президент України поставив перед нами жорстке завдання звести рівень корупції в Україні до мінімуму, ліквідувати законодавчі норми, які містять корупціогенні ризики, осучаснити законодавство, щоб воно відповідало вимогам часу та базувалося на кращих світових практиках», – додав голова Комітету.

А.Клочко нагадав, що лобіювання – це діяльність, яка має високі корупційні ризики. «Тому держава як суспільний інститут, а також суспільство повинні мати вичерпну інформацію і чітке розуміння: хто, в чиїх інтересах, в який спосіб здійснює вплив на органи державної влади і самоврядування та посадових осіб цих органів?», – додав він.

За його словами, особливо це стосується законодавчого лобізму. «Адже ми неодноразового мали можливість пересвідчитися, коли внесені з подачі певних осіб правки законопроектів ставали проблемою для мільйонів громадян України», – наголосив він. У цьому зв’язку, як приклад, він згадав діяльність Тендерної палати, закон Савченко, правку народного депутата А.Лозового, правки до законопроекту щодо оцінки майна.

Голова Комітету відзначив досить низьку у порівнянні з іншими демократичними державами участь громадян у законотворчому процесі. «Кожного пленарного тижня ми розглядаємо у комітетах та приймаємо десятки законопроектів, які регулюють життя мільйонів громадян у різних сферах суспільних відносин. При цьому позиція відповідних зацікавлених груп громадян для народних депутатів залишається невідомою. Тому зараз необхідно напрацювати такий документ, який встановив би прозорі правила для всіх учасників, створив дієвий механізм співпраці державної влади та місцевого самоврядування з представниками громадянського суспільства», – зазначив А.Клочко.

Заступник Голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура, який виступив ініціатором проведення круглого столу, зазначив, що він сподівається, що цьому скликанню Верховної Ради вдасться прийняти такий закон, який розглядається у парламенті ще з 90-х років, але так і не був прийнятий. За його словами, закон має бути якісним, не декларативним, він дійсно повинен створити ринок лобізму в Україні, врегулювати всі відносини на ньому.

О.Качура повідомив, що над законопроектом працює експертна група. Законопроект ще не досконалий, його потрібно буде доопрацьовувати, оскільки багато питань ще не знайшли своєї відповіді.

Заступник голови Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Артем Дубнов у виступі зазначив, що лобістська діяльність у світі є одним із сучасних інструментів і є господарською діяльністю, яка регулюється відповідним законодавством. Так має бути і в Україні. Він відзначив, що спроби врегулювати це питання в Україні були неодноразові. Ще у 2009 році у Програмі діяльності Уряду ставилося таке завдання, але цього зроблено не було. Пізніше також намагалися врегулювати цю діяльність, але цього також не сталося.

А.Дубнов вважає, що Верховна Рада IX скликання має створити та ухвалити закон про лобіювання. За його словами, врегулювання лобістської діяльності дозволить оптимізувати діалог між суспільством та державою, забезпечити рівні права громадян-суб’єктів господарювання щодо впливу на органи державної влади та службових осіб під час формування та реалізації державної політики, це також дозволить посилити прозорість діяльності органів державної влади. «Лобізм як явище в Україні існує. Наше завдання створити умови, щоб це дійсно здійснювалося не в тіньовий, а в абсолютно законний спосіб. Держава має розуміти – хто є лобістом і чиї інтереси він лобіює, а також обмежити відносини, які не можуть бути сферою лобістської діяльності», – зазначив народний депутат.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Ірина Венедіктова також відзначила, що лобізм в Україні вже є. Він має різні механізми і конструкції. Але це потребує врегулювання і законопроекту про лобізм бути. «Постає велике питання, яким чином його буде сприймати наше середовище, тобто скільки у нас сьогодні професійних гравців в Україні. Я думаю, що їх близько 200. Тому треба розуміти, що є таких 200 людей, які розуміють, про що йде мова, розуміють механізми і наслідки, які вони хочуть досягнути абсолютно законно і які будуть сприяти прозорій діяльності влади. З іншого боку є народ України і нам треба чітко розуміти, що народ України підтримує це. Тому нашу діяльність сьогодні потрібно спрямувати на широкий загал. Адже за соціологічними дослідженнями 30% населення сприймають лобістську діяльність негативно», – зазначила голова Комітету.

І.Венедіктова також зазначила, що прийняття відповідного закону має стати в першу чергу антикорупційним і має зайти у ті основні закони, які формулюють і регулюють діяльність різних гілок влади. За її словами, дуже важливо напрацювати такі механізми, які будуть зрозумілі і доступні населенню.

Учасники круглого столу обговорили різні аспекти ініційованої теми.

Під час засідання відбулася дискусія з обговорюваної теми. Її учасники обговорили можливість внесення на розгляд Верховної Ради відповідного законопроекту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.