У Харкові пройшов Форум «Міста солідарності» з питань житла для переселенців.

4 жовтня 2019 року, Харків – Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) за підтримки органів місцевого самоврядування м. Харкова провели дискусію щодо пошуку довгострокових рішень у питаннях забезпечення переселенців житлом під час Форуму «Міста солідарності», який відбувся на базі Харківського національного університета імені В. Н. Каразіна. 3 жовтня більше 100 людей з 36 міст України […]

4 жовтня 2019 року, Харків – Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) за підтримки органів місцевого самоврядування м. Харкова провели дискусію щодо пошуку довгострокових рішень у питаннях забезпечення переселенців житлом під час Форуму «Міста солідарності», який відбувся на базі Харківського національного університета імені В. Н. Каразіна. 3 жовтня більше 100 людей з 36 міст України ділилися своїм досвідом застосування різних інструментів забезпечення житлом переселенців. Спільно розробили практичні рекомендації для центральних та місцевих органів влади щодо забезпечення доступу до соціального і тимчасового житла, постійного житла, а також щодо стратегії вирішення питання місць компактного проживання.

«Коли у 2014 році на фоні збройного конфлікту відбулися перші хвилі внутрішнього переміщення, питання розміщення вирішувалося спонтанно: хтось зупинився у родичів, хтось зняв квартиру в оренду. Когось розмістили в гуртожитках, готелях, санаторіях. Міжнародні партнери встановили кілька модульних містечок. Але на шостому році переміщення стає абсолютно очевидним, що більшість людей потребує сталих рішень», – сказала Ноель Калхун, Заступниця Представника Агентства ООН у справах біженців в Україні.

«За результатами всеукраїнського дослідження, проведеного у 2019-му році ми бачимо що житлове питання є однією з найбільш гострих проблем для ВПО, – додала Ноель Калхун. – Наразі в Україні існує декілька інструментів на національному рівні щодо вирішення цієї проблеми, як-от програма «Доступне житло» чи «Власний дім» у сільській місцевості, проте вони не можуть задовільнити всі потреби, тож створюється багато локальних ініціатив, які впроваджуються окремими містами. Під час Форуму були представлені таки ініціативи та розроблені спільні рекомендації для їх подальшого розвитку».

Основна частина розроблених рекомендацій стосується системного планування та бюджетування державного і місцевих бюджетів: виділення коштів на підтримку програми «Доступне житло» або «Власний дім» на селі, покращення умов в гуртожитках, реставрацію об’єктів соціального житла через спільні програми із міжнародними донорами, створення револьверних фондів та програм лізингу, тощо. Говорили учасники і про створення кооперативів, співпрацю з міжнародними організаціями, поєднання житлових програм і програм працевлаштування, співпрацю з будівельними компаніями, використання коштів резервних фондів або програм розвитку регіону, розселення жителів місць компактного проживання тощо. Організатори заходу підготують рекомендації для публікації та розповсюдження до кінця жовтня 2019 року.

Заступник голови правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Іван Парух повідомив, що починаючи з 2017 року учасниками програм стали 324 сім‘ї внутрішньо переміщених осіб. «Завдяки громадськості та за підтримки міжнародних організацій нам вдалося здійснити адаптацію низки програм до потреб ВПО. Зокрема, ця категорія громадян має можливість брати участь у програмі «Доступне житло» і отримувати 50% безповоротної компенсації вартості житла від держави, а в програмі кредитування зі статутного капіталу Держмолодьжитла внутрішньо переміщені особи мають першочергове право на отримання кредиту. Держмолодьжитло разом із  державними житловими програмами реалізує 117 регіональних програм, з яких 23 програми, що передбачають забезпечення житлом ВПО».

Станом на кінець вересня в Україні були зареєстровані понад 1,4 мільйонів ВПО. Хоча загальнонаціональна оцінка потреб ВПО у житлі не проводилась, є громадські ініціативи для їх визначення. Так, коаліція ВПО Півдня України провела дослідження серед 400 переселенців в Одеській області. Стало відомо що переважна більшість – 77% опитаних ВПО в Одеській області проживають в орендованих квартирах/будинках, близько 10% в колективних центрах, 9% у родичів/знайомих та лише 3% опитаних придбали власне житло. При цьому, 57% ВПО точно не планують повертатися додому після закінчення окупації, та 85% не планують цього робити найближчий рік. 79,5% опитаних не мають перспектив отримати житло на підконтрольній території самостійно. Це зумовлено також тим, що сукупний дохід 23% родин дорівнює 1000-5000 грн, 31% – 5000-10000 грн та 22% – 10000-15000 грн. В середньому вартість орендованого житла в Одесі коливається в межах 5000-8000 грн.

Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) – це міжнародна організація, діяльність якої спрямована на порятунок життя, захист прав та створення кращого майбутнього для біженців, вимушених переселенців та осіб без громадянства.  Агентство працює в Україні з 1994 року, захищаючи права, спершу, шукачів притулку та осіб без громадянства, а пізніше права громадян України, що постраждали від конфлікту. https://www.unhcr.org/ua/

«Міста солідарності» – це ініціатива, започаткована УВКБ ООН глобально і в України. У 2016 році місто Маріуполь першим в Україні отримало цю відзнаку за прихильність і дух солідарності, які проявили керівництво та громада, прийнявши понад 100 тисяч переселенців від початку конфлікту і, запропонувавши їм ряд ініціатив для якнайлегшої інтеграції на місці.

Один коментар до “У Харкові пройшов Форум «Міста солідарності» з питань житла для переселенців.

  1. Мы многодетная семья 6 детей .Из Луганской обл. г.Первомайск . Все 5лет чувства ненужности только растёт! Сами выехали ,сами и живите как хотите! Особая нужда это жильё!!! Мы измучались! У нас в Первомайское в нашей собственности дом то есть да власти ведать не до нас!? Что же делать? Дети растут! Наша жизнь утекает как сквозь пальцы.Мы хотим что бы и о нас знали и чтобы бы у нашей семьи был бы дом на нашей Украине!!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *